Školský blog

Stretko s dejateľmi

Alexander Dubček

ALEXANDER DUBČEK

Dubček bol slovenský politik, štátnik a vrcholný predstaviteľ Pražskej jari. Bol to usilovný človek, ktorý prišiel s ideou ,,socializmu s ľudskou tvárou“.

Narodil sa v Uhrovci v tom istom dome ako Ľudovít Štúr. Zaujímavosťou je, že detstvo prežil v Rusku. Dubček bol veľmi dobrý politik, ktorého malo v tej dobe mnoho ľudí rado. Absolvoval Vysokú školu politickú a získal akademický titul RSDr. (doktor sociálno- politických vied). Vedel dobre po rusky, tak ho poslali do Moskvy, aby tam študoval politické vedy.

Mal sa stať aj prezidentom ČSR, ale namiesto neho zvolili Havla. Zomrel tragicky pri dopravnej nehode. A môj názor naňho je taký, že to musel byť veľmi dobrý človek, ktorý vedel vychádzať s ľuďmi, a práve to sa mu stalo osudným, lebo je veľa konšpirácii o tom, že ho nechali odstrániť. Nechcem byť však tým, ktorý súdi, lebo som tam nebol ani som to nevidel, ani nepočul.

MATÚŠ MIŤKO, IX.A

ČO SI MYSLÍM O A. DUBČEKOVI?

,,Človek, ktorý sa nebál hovoriť“

...asi nejako takto by som ho zhodnotil. Bol to politik taký, aký má byť, ktorý sa narodil v tom istom dome ako Ľudovít Štúr. Zdá sa mi, že všetky známe historické osobnosti sa narodili v Uhrovci? Ani Alexander  Dubček nebol výnimkou.

Musel byť veľmi odvážny, keď sa nebál ani ZSSR. Bojoval za slobodu ľudí, ktorých ani osobne nepoznal a tiež za demokraciu. Tým si získal srdcia mnohých.

Na istý čas nebol politicky aktívny, ale čakal na svoju chvíľu. Tá nastala po skončení komunistického režimu, vtedy sa „vynoril“ z úzadia a začal zas bojovať za demokraciu. Pre jeho snahu niečo zmeniť ho zvolili za predsedu Federálneho parlamentu. Ale niekomu veľmi prekážala jeho bojovnosť a predstava demokratického Slovenska natoľko, že podľa všetkých známych vecí bol na neho pripravený prešpekulovaný atentát. Zomrel pri havárii, ktorú zavinil jeho vodič, ktorý bol skorumpovaný.

Škoda, že nežil dlhšie, možno by Slovensko nevyzeralo tak ako dnes.

MILAN UJJOBBÁĎ, IX.A

Vďaka Varšavskej zmluve bol zatknutý a odvedený do Moskvy. Rusi neskôr Dubčeka prepustili. Bol odvolaný z funkcie, ale zostal naďalej predstaviteľom Federálneho zhromaždenia. Bol stiahnutý v ústraní a nakoniec bol vylúčený z ovšetkých spolkov. Neskôr pracoval ako robotník v Štátnych lesoch. Naďalej bol sledovaný ŠTB.

DOMINIKA HORŇÁKOVÁ, IX.A

Ide o ďalšieho významného Slováka, ktorý sa narodil v Uhrovci. Boli dvaja a dokonca ich nespájala len dedina, ale ešte aj dom. Bol to on a Ľudovít Štúr. Delilo ich iba sto rokov od toho, aby sa stretli.

Aj napriek tomu, že sa narodil na Slovensku, vyrastal v ZSSR kvôli práci rodičov. Keď sa vrátil, začal pracovať ako robotník, z ktorého sa potom stal známy politik. Pôsobil v Komunistickej strane Slovenska, kde sa mu dobre darilo. Neskôr sa dostal na čelo hnutia, ktoré sa pokúsilo o reformu komunistického systému v Československu, ktoré nazývame Pražská jar. Úsilie však bolo potláčané sovietskou okupáciou Československa. Dubček a jeho spolupracovníci boli násilne odvezení do ZSSR, kde ich prinútili podpísať dohodu. Po návrate na Slovensko bol zbavený všetkých funkcií.

Stal sa symbolom zápasu slovenského a českého národa za demokraciu. Nešťastne zahynul pri autonehode.

OTO ULBRICHT, IX.A

Po páde komunistického režimu v roku 1989 sa vrátil do verejného a politického života. Bol zvolený za predsedu federálneho parlamentu. No táto veľká osobnosť bohužiaľ zahynula po tragickej autonehode na jeseň roku 1992.

LÍVIA VIRČÍKOVÁ, IX.A

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA ZNIE:

KTORÝM JAZYKOM SA VEDEL DUBČEK VÝBORNE DOHOVORIŤ?

Správne odpovede vhoďte do pripravenej škatule pri zborovni.

• Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka Palín 104
    072 13 Palín 104