Školský blog

Stretko s dejateľmi

Ľudovít Štúr

ĽUDOVÍT ŠTÚR

Bol básnik, politik, novinár. Napísal zopár básni o svojej vlasti, kde vyjadril, že sa nedá milovať vlasť aj ženu. S jeho názorom nesúhlasil Andrej Sládkovič.

Ľudovít Štúr študoval na lýceu v Bratislave. Na Devíne spolu so svojimi kolegami zložil sľub a dal si meno Velislav. Ľudovít Štúr sa pokúsil o uzákonenie slovenského jazyka spolu s Jozefom Miloslavom Hurbanom a Michalom Miloslavom Hodžom. Vybrali si stredoslovenské nárečie. Štúr, keďže bol novinár, napísal prvé noviny v slovenskom jazyku. Volali sa: SLOVENSKJE NÁRODŇJE NOVINI. Narodil sa v roku 1815 v Uhrovci a  zomrel v roku 1856 v Modre. Keď Štúrovi nedovolili ďalej prednášať, on a 22 ďalších žiakov odišlo. Ich odchod sprevádzala pieseň NAD TATROU SA BLÝSKA. Slová napísal Janko Matúška.

Podľa môjho názoru urobil Štúr dobre, že sa pokúsil o uzákonenie slovenského jazyka už len z toho dôvodu, že by sme možno doteraz museli používať maďarský jazyk. Určite nie som jediná, ktorá nemá v láske hodiny slovenčiny, veď slovenský jazyk je jeden z najťažších jazykov na svete. Tie pravidlá sú niekedy ťažké a niekedy ani nie. Prečo práve tam musí byť i/y?? Veď preto sa diktáty píšu ťažko, a to nehovorím o mäkčeňoch a dĺžňoch.... Ale som rada, že sa tu netrápim s maďarčinou, ale práve so slovenským jazykom.

DIANA ĎUREČKOVÁ, VIII.A

Ja osobne Štúra až tak rád nemám, lebo uzákonil spisovnú slovenčinu a podľa mňa je to nanič. Slovenčinu nemám rád, lebo na slovenčine píšeme diktáty, a to mi veľmi nejde. A hlavne dnes, keď sú to rôzne vzory a pády.  Ale inak to bol veľmi nadaný človek, čo sa dnes len tak ľahko nevidí.

Keď sme dorazili do Uhrovca, tak sme museli čakať vonku na lavičkách, lebo mali obed. Najhoršie nebolo čakanie, ale to, že každý potreboval na WC, a tak som sa vybral do lesa, ktorý bol neďaleko. A pri tom lese bola tiež nejaká budova, asi pamiatka alebo čo, ale bola rozbitá a to kazilo tú peknú prírodu. Nevedel som, že Ľ. Štúr mal rád jednu ženu, ale sľúbil, že sa neožení, a to aj splnil.

NÁZOR:

Myslím si, že Ľudovít Štúr bol nadaný, sebavedomý. Nepáči sa mi, že vytvoril spisovnú slovenčinu, ale je to lepšie ako hovoriť po maďarsky.

MATEJ MARCINČÁK, VIII.A

Podľa informácií, ktoré o ňom viem, usudzujem, že to bol veľmi múdry a vzdelaný človek, ktorý sa podieľal na vzniku slovenského jazyka. Ja osobne som mu za to vďačná, lebo práve kvôli nemu a ďalším ľuďom sa na Slovensku hovorí po slovensky a nie po maďarsky.

Nedávno sme boli zo školy na exkurzii, kde sme navštívili rodný dom Ľudovíta Štúra. Bol to pre mňa neskutočný zážitok a taktiež neuveriteľná pocta byť v rodnom dome takej osobnosti. Najviac sa mi páčila zachovalosť domčeka a prostredie, v ktorom sa nachádza. Ďakujem za to, že som tam mohla byť, a že som sa mohla dozvedieť veľa nových informácií.

BARBORA LUKÁČOVÁ, IX.A

MOJE ZÁŽITKY S ĽUDOVÍTOM ŠTÚROM

13.10.2017

Navštívili sme rodný dom Ľudovíta Štúra v Uhrovci. Na začiatku, keď sme došli k múzeu, tak sme si museli dobrú pol hodinu počkať, a samozrejme každý potreboval na WC, a tak sme zašli do miestneho pohostinstva. Po pol hodine čakania sme mohli vojsť dnu a ako prvé ma zaujali vtipné papuče. Nevedela som, že Štúr bol zberateľ papúč. J J J

Vošli sme do izby, kde Ľudovít Štúr spával a mal tam aj pracovňu. Po pár minútach počúvania a fotenia sme sa odobrali do druhej miestnosti, kde sa mi hrozne zapáčila soška Ľudovíta Štúra. A keďže som mala z miestneho pohostinstva kúpený džúsik, tak mi bolo trošku vtipné sfotiť sa so Štúrom, ktorý drží džúsik. J J J

Po prečítaní násteniek sme sa odobrali do miestnosti, kde v minulosti učil Ľudovít Štúr. Tá miestnosť bola samozrejme zmenená na premietaciu miestnosť. Pani sprievodkyňa nám pustila film. Hovoril o živote Ľudovíta Štúra. Bola tam spomenutá aj jeho láska k Adele Ostrolúckej. Dozvedela som sa veľa zaujímavých vecí, ale keďže dosť často zabúdam, tak z filmu si toho veľmi nepamätám, a práve preto píšem len to, čo bolo naj z Uhrovca. ♥

DIANA  ĎUREČKOVÁ, VIII. A

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA ZNIE:

AKÉ SLOVANSKÉ MENO PRIJAL ĽUDOVÍT ŠTÚR NA DEVÍNE?

Správne odpovede vhoďte do pripravenej škatule pri zborovni.

• Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka Palín 104
    072 13 Palín 104