Školský blog

Blog triedy 4.A - Hrdinský zápisník

Kniha: Hrdinský zápisník (Klára Jarunková) | Martinus

Trieda IV. A vám predstavuje knihu Hrdinský zápisník

Prečítajte si  ukážku z knihy a pozrite si naše ilustrácie k príbehu

FUJAVICA

Klára Jarunková

- Hurá, - skríkol  som,  keď som sa ráno  zobudil a  videl som  z okna  fujavicu.

Potom som vybral z klietky kanárika a zatvoril som ho medzi oblok, aby tiež videl, že nič nevidno.

On myslel, že je na okne plachta, a hneď zaspal, lebo mu na noc zakrývame klietku.

Keď sme šli do školy, chytili sme s Mišom jedného tretiaka a pomocou neho sme merali záveje, aké sú hlboké. Iba z jedného mu trčali baganče. Najväčší závej bol pri školskom plote, ale ten sme neodmerali, lebo išiel pán učiteľ a tretiak strašne reval. Začali sme ho oprašovať a pán učiteľ nás pochválil, že sa staráme o mladších spolužiakov. Potom cengalo, tak sme sa pobrali do triedy.

Keď sme šli zo školy, dievčatá sa báli a začali utekať. Ale my sme stáli vo dvoch radoch a ani jedna neutiekla. To bola vojna! Gule len tak frčali a dievčatá padali do závejov, aj niektorí prváci. Mišo našiel lopatu, čo má školník v kotolni. Povedal, že on je atómový delostrelec, a stal si k najväčšiemu záveju, aby mal dosť materiálu. Potom išiel okolo pán poštár a Mišo naň nasypal za lopatu snehu, až mu odletela poštárska čiapka. Mne sa to už nepáčilo, tak som sa radšej skryl za roh. Keď už boli všetci porazení, začali sme sa guľovať my, ale Mišo bol veliteľ a vydal rozkaz, že nebudeme strieľať do vlastných radov. Ja som niesol lopatu na miesto činu do kotolne a pán školník povedal, že si ma pamätá.

Na druhý deň ráno čítali do školského rozhlasu, že sa nesmie guľovať, lebo jedna žiačka dostala zápal pľúc a jeden tretiak ázijskú chrípku. To nemôže byť od snehu, lebo sneh je zdravý. Mišo povedal, že sa asi niečoho najedli a od toho ochoreli. A my teraz za nich nevinne trpíme a nemôžeme ani robiť hrdinské skutky.

Ja som povedal, aby sme sa poobede šli sánkovať alebo lyžovať, ale Mišo nechcel, že radšej bude sedieť pri peci, lebo to sú zábavky pre dievčatá, a nie šport pre chlapcov.

Potom bol otec v škole na rodičovskom združení. Keď sa vrátil, musel som vydržať veľké hrdinstvo. Ani sedieť nemôžem. Ani Mišo dnes v škole nemohol. Keď sme šli zo školy, vydal rozkaz, že až budeme môcť sedieť, pôjdeme sa v nedeľu lyžovať.

Výber z knihy Hrdinský zápisník

Práca s literárnym textom

Otázky a úlohy :

1. Aká je téma úryvku? Páčila sa ti ukážka? Chcel by si si prečítať celú knihu?
  2. Nájdi v texte vety, ktoré sú vtipné, smiešne.
  3. Koho deti guľovali, keď išli zo školy?
  4. Kde boli najväčšie záveje?
  5. Kto bol medzi deťmi veliteľom?
  6. Zakázali v škole guľovačku preto, že jedna žiačka dostala zápal pľúc a jeden štvrták ázijskú chrípku?
  7. Vymenuj, aké hrdinstvá museli chlapci preukázať.
  8. Kto je podľa teba hrdina? Cítil si sa aj ty niekedy ako hrdina?

Prečítaj si túto knihu aj ty!

• Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka Palín 104
    072 13 Palín 104