Školský blog

Milan Rastislav Štefánik

MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK

RODÁK Z KOŠARÍSK, KTORÝ MILOVAL SVOJU VLASŤ,

ZA KTORÚ BOJOVAL, AKO LEN MOHOL.

Možno si to ani neuvedomujeme, čo pre nás Slovákov spravil. Keby nebolo jeho, tak dnes nie sme jeden štát, ale možno sme rozdelení medzi iných. Aj napriek jeho malej postave dokázal v živote veľmi veľa vecí. Študoval astronómiu na Pražskej univerzite. Už ako študent bol veľmi aktívny.

Po vyštudovaní odišiel do Paríža, kde sa začal jeho druhý a namáhavý život. Keďže bol veľmi múdry, šikovný a usilovný, precestoval celý svet. Ľudia si ho veľmi vážili a uctievali. Vedel sa s každým dohovoriť. Z každého kúta sveta, kde bol, si doniesol nejaký suvenír, ktorý mu domáci podarovali. Stretol sa aj s kanibalmi, ktorí mu podarovali kanibalské vidličky. Museli si ho veľmi vážiť, keď ho nezjedli. Bol aj výborný poľovník. Má veľmi pekné trofeje. Napríklad malé vtáčiky, ktoré zastrelil a sám si ich aj vypreparoval. Ale aj rôzne iné, ktoré nie je možné ľahko uloviť.

Počas svojho života spoznal mnoho ľudí. V Ríme spoznal pani Claire de Jouvenel, ktorá mu pomáhala v boji za vznik ČSR. V Parížskom salóne, ktorý vlastnila, sa musel Štefánik preukázať, aby získal prácu. Preukázal sa kúzelníctvom. V tom salóne sa stretol s ďalšou obdivovateľkou Louise Weissovou. Ženy naňho ,,leteli“. Napriek jeho problémom  so žalúdkom sa Štefánik nezastavoval, stále musel niečo riešiť, všade musel byť.

Na jeho počesť a znak úcty by sme mali všetci aspoň raz v živote navštíviť nádherné dielo Dušana Jurkoviča a zároveň hrobku Milana Rastislava Štefánika – Mohylu pod Bradlom.

OTO ULBRICHT,  IX. A

ČO SI MYSLÍM O M.R. ŠTEFÁNIKOVI?

Myslím si, že Štefánika by sme si mali vážiť, lebo pre nás urobil niečo nezabudnuteľné. Keby nebolo jeho, nemáme svoj vlastný štát, dal doň aj svoju múdrosť a šikovnosť.  Z chudobného Košarišťana sa stala osobnosť dnes už nevídaná. V tom čase sa z nezaujímavého študenta astronómie na Pražskej univerzite, stal počas 1. svetovej vojny letec a generál francúzskej armády.  K hodnosti generála mu napomohla aj jeho politická činnosť. Počas jeho akčného, no zároveň krátkeho života, sa stretol s rôznymi ľuďmi. Naháňali sa za ním všetky druhy žien.  Bol veľmi zhovorčivý a vedel sa vyhovoriť zo všetkých problémov. Bol taký chytrý, že sa vedel dostať aj z úst kanibalov.  Takí ľudia akým bol Štefánik, sa už dnes nerodia.

DANIEL KAČKOŠ, IX. A

Pamätám si, ako nám pani (ktorá nám o ňom robila výklad) povedala, že Milan mal z telesnej 3-ku. Získal francúzske občianstvo. A za 3 roky sa z desiatnika stal generál francúzskej armády. 6-krát vyliezol na najvyšší vrch Európy, Mont Blanc.

S Benešom a Masarykom vytvorili Slovenskú národnú radu v Paríži, vďaka ktorej vzniklo Československo. Bol aj meteorológom a aj vďaka tomu, že vedel o počasí, sa stal generálom. Jeho životnou láskou bola žena menom Markíza Benzoni, mali sa aj vziať, no Milan tragicky zahynul.

JEHO MOTTO BOLO ,,VERIŤ – MILOVAŤ – PRACOVAŤ.“

Táto veľká osobnosť sa zapísala do dejín našej histórie a zapísal sa aj do našich sŕdc.

LÍVIA VIRČÍKOVÁ, IX.A

SÚŤAŽNÁ OTÁZKA ZNIE:

KOĽKOKRÁT VYSTÚPIL MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK NA NAJVYŠŠÍ VRCH EURÓPY?

Správne odpovede vhoďte do pripravenej škatule pri zborovni.

• Základná škola s materskou školou Štefana Ďurovčíka Palín 104
    072 13 Palín 104